Piloci – to warto obejrzeć!

Pandemia COVID-19 przyniosła całemu świtu wiele zła, niepewności jutra i zmian. Hasło „zostań w domu” widniało prawie w każdym wpisie w mediach społecznościowych. Ja jednak staram się wyciągnąć z tego wszystkiego jakieś pozytywne rzeczy. Jeszcze więcej wspólnych chwil spędzonych z rodziną, głębokie przemyślenia i opracowanie strategii lubiebycmama.pl, pokora i dostrzeganie piękna każdej chwili.

A także to co bardzo mnie ucieszyło wygodny, tańszy , a nawet darmowy dostęp do wydarzeń kulturalnych. Z wielu z nich udało mi się skorzystać min. obejrzałam Musical „PILOCI” który do tej pory można obejrzeć na player.pl

Aby zobaczyć przedstawienie wystarczy wykupić dostęp na platformie Player.pl. Za jedyne 30 zł gdzie otrzymujecie musical na 48 godzin. Daje Wam to możliwość na spędzenie wspaniałych chwil z Teatrem Muzycznym ROMA gdzie tylko chcecie. Ja dla przykładu doświadczyłam tych przyjemnych chwil dwukrotnie. Pierwszy raz siedziałam wygodnie w fotelu i rozkoszowałam się spektaklem popijając likier, podczas ogólnokrajowej kwarantanny Drugi w doborowym towarzystwie dwóch koleżanek Ani i Dorotki w środku lasu na kempingu. Jak widzicie same wystarczy kilka kliknięć i bramy szczęścia otwierają się na oścież.

O widowisku

Libretto: Wojciech Kępczyński
Teksty piosenek: Michał Wojnarowski
Muzyka: Jakub Lubowicz, Dawid Lubowicz

To piękna opowieść o miłości Jana, młodego polskiego pilota wojskowego i Niny warszawskiej aktorki kabaretowej i piosenkarki. Wszystko byłoby cudownie gdyby nie fakt, że ich szczęście zostało brutalnie przerwane przez II wojnę światową. W tle spektaklu rozgrywają się  wydarzenia historyczne lat 30. i 40. Nie jest to jednak dokumentalny zapis wydarzeń, a fikcyjna fabuła dla której wydarzenia historyczne takie jak Bitwa o Anglię, w której doniosłą rolę odegrali polscy piloci,  były inspiracją.

Jak można przeczytać na stronie Teatru Muzycznego Roma Przesłuchania do ról odbyły się w październiku i li­stopadzie zeszłego roku. Zgłosiło się do nich blisko 600 osób. Ostatecznie wyłoniono ponad 60 aktorów, wokalistów i tancerzy, którzy wzieli udział w reali­zacji musicalu. Są wśród nich artyści, którzy brali już udział we wcześniejszych spektaklach w TM ROMA, ale są i tacy, dla których był to debiut.

Wspaniałą informacją jest to iż Z okazji przypadającej w 2020 roku 80. rocznicy Bitwy o Anglię Teatr Muzyczny ROMA zaprasza na trzy uroczyste koncerty w dniach 18, 19 i 20 września 2020 r. Podczas koncertów zaprezentowane zostaną obszerne fragmenty utworów, zachowujące pewne elementy inscenizacji i scenografii ze spektaklu. Dodatkowo na widzów czeka niespodzianka: piosenka stworzona na wczesnym etapie pisania musicalu, która ostatecznie nie weszła do spektaklu.

Zachęcam Was do obejrzenia tego wspaniałego widowiska. Efekt przenikania elementów dekoracji scenicznej z nowoczesnymi projekcjami jest wprost zachwycający. Gwarantuje Wam, że

Zobaczcie co sami twórcy mówią o tym niesamowitym spektaklu:

Wojciech Kępczyński

autor libretta, reżyser:

O takim spektaklu myślałem od dawna – tym bar­dziej, że jest to temat bliski mi ze względów rodzin­nych: dwaj bracia mojej Babci brali udział w Bitwie o Anglię. Podkreślam jednak cały czas, że „Piloci” nie są rekonstrukcją faktów. Wydarzenia historycz­ne stanowiły oczywiście dla mnie inspirację, ale li­bretto to jednak fantazja, opowieść o trudnych wy­borach podejmowanych przez naszych bohaterów w obliczu dramatycznych wydarzeń.

Michał Wojnarowski

autor tekstów piosenek:

Opowiadamy tę fabułę współczesnym językiem. Mimo poważnych tematów nie uciekamy od humo­ru, żartu czy zabawy słowem. Będzie w tym spek­taklu dużo piosenek – ale największym wyzwaniem dla mnie były chyba sceny zbiorowe, w których sta­ramy się w skondensowany sposób pokazać upływ czasu i syntezę pewnych wydarzeń.

Jakub Lubowicz

współautor muzyki, kierownik muzyczny przed­stawienia:

Warstwa muzyczna „Pilotów” to efekt naszych wie­loletnich doświadczeń oraz eksperymentów mu­zycznych. Od początku naszej twórczości i aktywno­ści zawodowej poruszamy się w różnych gatunkach muzycznych. Czas akcji „Pilotów” jest precyzyjnie określony, ale muzyka, pomimo wielu nawiązań stylistycznych do epoki, będzie elegancko „ubrana” we współczesny garnitur. Usłyszymy właściwe dla gatunku musicalu songi oparte na długich melodyj­nych frazach, ale także nowoczesne rytmy i brzmie­nia. Do udziału w tym spektaklu będzie zaangażo­wana pełna orkiestra.

Sebastian Gonciarz,

II reżyser, autor scenariuszy walk powietrznych:

To dla mnie zaszczyt pracować przy spektaklu, któ­ry przypomina o losach polskich pilotów z czasów II Wojny Światowej. Ich historia bywa niedoceniana przez Polaków, a dla Anglików, zwłaszcza z dzisiej­szej perspektywy, wydaje się wręcz nieco wstydliwa.

Agnieszka Brańska

choreograf:

Historia, którą opowiadamy, to dla mnie też bardzo osobisty temat, bo mój dziadek, ojciec mojej mamy, był pilotem i walczył w Bitwie o Anglię. Zresztą potem już nigdy nie wrócił do Polski i osiedlił się w Preston, gdzie do emerytury pracował w fabryce samolotów i tam też umarł. A sentymentalna po­dróż do stylistyki tańca lat 40. XX wieku, rzecz jasna przetworzonej i uwspółcześnionej, to oczywiście duże zawodowe wyzwanie.

Jeremi Brodnicki

scenograf:

Chcemy osiągnąć efekt przenikania się elementów dekoracji scenicznej i projekcji na ekranach. Za­chowujemy wierność realiom epoki, ale staramy się nadać wszystkim elementom pewną jednolitą, charakterystyczną, malarską stylizację, pamiętając, że nie robimy dokumentu o tam-tych czasach, tylko musical.

Dodaj komentarz

Twój adres nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *